TOP Hobby - sklep modelarski
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Szukaj
Menu

darmowa dostawa od 199zł (InPost Paczkomat, ORLEN Paczka)

szeroki wybór towaru, w tym też możliwość zakupu produktów na zamówienie

paczki bezpiecznie przygotowane do transportu

Słownik pojęć w dronach FPV

Słownik pojęć używanych przy dronach wyścigowych

Jesteś początkujący? A może jesteś już chwilę w tym hobby, używasz niektórych akronimów, ale w dalszym ciągu nie wiesz co one oznaczają?

Niezależnie od tego, tutaj znajdziesz ich wyjaśnienie/wytłumaczenie - czyli odpowiedź na pytanie "co to jest?"

Akronim

Wyjaśnienie

2,4GHz, 5,8GHz, 868MHz

Częstotliwości radiowe używane w modelarstwie zdalnie sterowanym.

1S, 2S, 3S, 4S, 5S, 6S

Liczba ogniw połączonych ze sobą szeregowo w akumulatorze litowym. Im jest większa, tym większe jest napięcie akumulatora. Opis może występować również jako 1S1P itd.

2’’, 3’’, 5’’

Wielkość śmigieł, w calach. Używa się ją dodatkowo w odniesieniu do rozmiaru drona/ramy do drona – opisując maksymalną wielkość śmigła, jaka się zmieści.

AC

ang. Alternating current – prąd przemienny, typowo przychodzi z gniazdek elektrycznych w domu

Acro (Mode)

Określenie trybu lotu drona „akrobatycznego”, określane też niekiedy jako „Rate mode”, polega na braku stabilizacji poziomu w dronie.

ADC

ang. Analog to digital converter – układ który konwertuje przesyłany sygnał z analogowego na cyfrowy

Angle (Mode)

Określenie trybu lotu drona, w którym stabilizuje się on automatycznie w poziomie przy użyciu żyroskopu i akcelerometru.

AUW

ang. All up weight – określenie wagi drona w pełni gotowego do lotu, razem z zamontowanym całym oprzyrządowaniem, bateriami i przewodami.

BARO

Barometr, określa wysokość na podstawie ciśnienia atmosferycznego

BEC

ang. Battery eliminator circuit – regulator napięcia, występujący w PDB, oraz w wielu FC, ESC i VTX. Stabilizuje, oraz zapewnia stałe napięcie wyjściowe prądu stałego (DC), np. pozwalając na zasilanie z akumulatorów 2-6S i zapewniając zasilanie prądem 5V

BF

Betaflight – oprogramowanie powszechnie używane w kontrolerach lotu w dronach wyścigowych, rozwijane na licencji open-source

BNF

ang. Bind-and-fly – określenie zestawu z dronem, który zawiera zbudowanego drona z odbiornikiem, i wymaga posiadania własnej aparatury, obsługującej protokół tego odbiornika

Bind, Bindowanie

Inaczej – Parowanie. Czynność polegająca na powiązaniu posiadanej aparatury (pilota) z odbiornikiem (dronem)

BLDC

ang. Brushless Direct Current Motor – bezszczotkowy silnik prądu stałego. Typ silnika najczęściej używany przy budowaniu dronów wyścigowych.

Buzzer

Potoczne określenie brzęczyka stosowanego m.in. w dronach. Wydaje głośny, piszczący dźwięk, pozwalający m.in. na odnalezienie drona po wypadku.

CLI

ang. Command Line Interface – linia komend, zazwyczaj odnosi się do zakładki „CLI” w konfiguratorze Betaflight, pozwalającej na wydawanie poleceń bezpośrednio kontrolerowi.

CW/CCW

Określenie kierunku obrotu, dotyczy m.in. silników, czy śmigieł. CW – prawoskrętny (zgodny z ruchem wskazówek zegara), CCW – lewoskrętny (przeciwny do ruchu wskazówek zegara)

DC

ang. direct current – prąd stały, typowo w dronie „przychodzi” z akumulatorów LiPo

DFU

ang. Device Firmware Update – tryb w oprogramowaniu Betaflight umożliwiający wgranie do kontrolera lotu oprogramowania

DShot

Jeden z cyfrowych protokołów komunikacji używany pomiędzy regulatorem ESC a kontrolerem lotu. Zapisywany jest zazwyczaj z liczbą, np. Dshot600, która określa prędkość komunikacji.

DSM, DSM2, DSMX

Własnościowy protokół komunikacji pomiędzy aparaturą a odbiornikiem marki Spectrum.

EEPROM

Pamięć stała, która nie traci swojej zawartości po utracie zasilania – do zapisu m.in. informacji kalibracyjnych drona. Może być resetowana i nadpisana, ale ograniczoną liczbę razy.

ESC

ang. Electronic Speed Controller – elektroniczny regulator prędkości. Moduł elektroniczny, odpowiedzialny za kręcenie silnikami z określoną prędkością obrotową, przyjmuje informacje bezpośrednio z odbiornika, lub z kontrolera lotu – tworząc w takim momencie zespół regulatorów, określany również jako „Stack”.

Failsafe

Mechanizm który ma ograniczyć szkody spowodowane w momencie błędu oprogramowania sterującego dronem, lub też utraty połączenia z aparaturą.

F1, F3, F4, F7, H7

Typy mikrokontrolerów marki STM stosowane w kontrolerach lotu.

FC

Kontroler lotu – „mózg” drona, który na podstawie danych wejściowych m.in. z żyroskopu i odbiornika aparatury, decyduje o prędkości poszczególnych silników drona.

FOV

ang. Field of view – określenie wielkości, używane zazwyczaj w stosunku do kamer, informujące o minimalnej odległości widzianej przez kamerę (im mniejszy FOV kamery, tym „większy zoom” obrazu). W stosunku do gogli – określa maksymalny kąt pod jakim obraz na ekranie nadal będzie widziany. Wartość FOV podawana jest zazwyczaj w stopniach.

FPV

ang. First person view – określenie widoku z pierwszej perspektywy, czyli właśnie takiej jaka jest przy użyciu drona – widzimy w goglach obraz bezpośrednio z kamery na nim.

GND

ang. Ground – w prądzie stałym masa, nazywana również ”minus”.

Horizon (Mode)

Określenie trybu lotu dronem, w którym stabilizuje się on automatycznie w pionie przy użyciu żyroskopu i akcelerometru. W odróżnieniu od trybu Angle, pozwala na obroty 360 stopni.

Jello

wibracje o dużej częstotliwości, widziane na na nagraniu z drona

LiPo

Skrótowe określenie akumulatora litowo-polimerowego – typu który jest najczęściej stosowany w modelach zdalnie sterowanych, ze względu na swoją dużą wydajność prądową.

LOS

ang. Line of Sight – w polu widzenia. Sposób latania modelem zdalnie sterowanym, widzianym gołym, nieuzbrojonym okiem.

mAh

Jednostka, w której mierzona jest pojemność akumulatorów (miliamperogodzina)

OSD

ang. On-screen display, sposób nakładania napisów/tekstu/menu na widziany obraz, zazwyczaj używana do pokazania napięcia akumulatorów i innych, dodatkowych informacji, na obrazie widzianym w goglach.

PAL, NTSC

Formaty obrazu analogowego, różnią się rozdzielczością i ilością klatek na sekundę. Dawniej PAL był stosowany w Europie, NTSC w USA, natomiast aktualnie urządzenia w większości obsługują oba tryby.

PDB

ang. Power distribution board – płytka dystrybucji zasilania. Aktualnie rzadko stosowana (jej funkcje przejmują FC w przypadku czterech osobnych ESC, lub ESC w przypadku 4in1), odpowiedzialna za stabilizację zasilania i rozprowadzenie prądu do wszystkich elementów drona.

PNP

ang. Plug-and-play, określenie zestawu z dronem, który zawiera zbudowanego drona bez odbiornika. Wymaga podłączenia/przylutowania własnego odbiornika w celu rozpoczęcia zabawy.

Prop, Propeller

Śmigła drona

Punch out

Wznoszenie drona pionowo w górę, dając mu 100% gazu

RPM

ang. Revolutions per minute – ilość obrotów na minutę

RSSI

ang. Received Signal Strength Indication – sposób prezentowania siły sygnału, pozwalający na określenie zasięgu aparatury

RTF

ang. Ready-to-fly, określenie zestawu z dronem kompletnego do rozpoczęcia zabawy. W zestawie znajduje się aparatura (pilot), oraz dość często również gogle. Najszybszy i najłatwiejszy sposób, na rozpoczęcie zabawy z dronami wyścigowymi.

RTH

ang. Return-to-home, funkcja powrotu drona do miejsca startu

SBUS, IBUS

Protokoły komunikacyjne używane pomiędzy kontrolerem lotu, a odbiornikiem.

Telemetry, Telemetria

Funkcja pozwalająca na przesyłanie danych zwrotnie do aparatury – np. informacji o zasięgu (RSSI), czy stanie baterii, w celu pokazania ich na ekranie aparatury, lub skonfigurowania na ich podstawie alarmów.

TOW

ang. Take off weight – spójrz na opis AUW.

TVL

Ilość linii w obrazie analogowym, odpowiednik rozdzielczości w obrazie cyfrowym.

UART

ang. Universal asynchronus receiver/transmitter – w kontrolerze lotu sprowadza się do określenia portu komunikacyjnego, do użycia np. z odbiornikiem, modułem GPS itd. Posiada wyprowadzenia TX (transmitter) i RX (receiver), które w danym urządzeniu odpowiadają za wysyłanie i odbieranie danych z drugiego urządzenia. TX z jednego urządzenia łączy się z RX drugiego.

UBEC

ang. Universal Battery Eliminator Circuit. Spójrz na opis BEC.

VTX

ang. video transmitter – nadajnik sygnału z obrazem

XT30, XT60, XT90

Jedne z najczęściej używanych rodzajów wtyczek w dronach. Liczba określa teoretyczny maksymalny prąd w amperach, który jest w stanie przekazać wtyczka.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0" od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl